مخلوط چای های سبز نیوشا

با توجه به اینکه در تمام محصولات مخلوط چای های سبز نیوشا، پایۀ اصلی چای سبز است، ابتدا به بیان ویژگی­ های چای سبز می­ پردازیم، سپس در مورد هر محصول توضیحات تکمیلی را ارائه خواهیم داد.

تاریخچه چای سبز

کشت و استفاده از برگ های چای سبز، قدمتی بیش از ۵۰۰۰ سال دارد. مصرف چای سبز اولین بار بوسیلۀ چینی­ ها رواج یافت. چای سبز به شکل ساده از برگ های گیاهی با نام علمی carmelia sinensis که در آب داغ خیسانده می شد، تهیه می شد (این گیاه، همان گیاهی است که چای سبز، سیاه و سفید از آن تهیه می شود). تا مدت ها بعد، بر روی برگ های چای سبز هیچگونه فرآیند اکسیداسیون که امروزه انجام می گیرد، صورت نمی گرفت. درواقع چای سبز به طبیعی ترین فرم خود مصرف می شد. بنابراین چای سبز، که امروزه نیز مصرف می شود، شکل مصرف خود را از حدود ۵۰۰۰ سال پیش تاکنون حفظ کرده است.

چای سبز نیوشا | دمنوش لاغری نیوشا | پک لاغری نیوشا

قدیمی ترین سند نوشتاری مربوط به چای سبز، مربوط به حدود ۶۰۰ سال پس از میلاد، در چین است. کتاب چای کلاسیک آقای لو یو، منبع بسیار ارزشمندی از نظر تاریخی و اجتماعی است و فرهنگ مصرف چای را به خوبی در زمان خود نشان داده است. صرف نظر از جزئیات دقیق تهیۀ یک فنجان چای سبز و طریقۀ سرو آن، مطلب مهمی که از این کتاب برداشت می شود، قدمت استفاده و رواج چای سبز در شرق آسیا است.

اشکال جدید چای حدود ۱۶۰۰ سال پیش و تقریبا ۸۰۰ سال پس از شروع سفر چای سبز به نقاط دیگر آسیا، کشف و مورد استفاده قرار گرفتند. گسترش مصرف چای سبز ابتدا از ژاپن آغاز شد و مردم ژاپن کمک فراوانی به گسترش فرهنگ مصرف چای و تنوع روش های طبخ آن نمودند.

خواص چای سبز

چای سبز به واسطه ی داشتن آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی فراوان، مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. اگرچه چای سبز به تازگی جای خود را در غرب باز کرده، اما از قدیم در طب سنتی چین، فواید درمانی بسیاری از جمله درمان سردرد تا التیام زخم ها برای آن متصور بودند.

تاثیر چای سبز در تسریع کاهش وزن

تحقیقات، تاثیر چای سبز در کاهش وزن را مورد تایید قرار داده است. چای سبز حاوی کافئین و نوعی فلاونوید به نام کاتچین (یک آنتی اکسیدان) است که از طریق کمک کردن به متابولسیم بدن و افزایش سرعت و بهبود آن، به کاهش وزن کمک می کند (مجموعه فرآیندهایی که به بدن کمک می کند تا غذاها و نوشیدنی ها را به انرژی قابل استفاده تبدیل کند متابولیسم یا سوخت و ساز نامیده می شود).

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از آسیب های سلولی ناشی از رادیکال های آزاد (مولکول های ناپایداری که بدن در واکنش به فشارهای محیطی و درونی تولید می کند)، جلوگیری می کنند یا فعالیت آنها را کند می کنند. کاتچین علاوه بر افزایش متابولیسم، همچنین می تواند مولکول­ های چربی های که در اطراف اندام­ها به صورت اضافی رسوب کرده اند را نیز بشکند.

تاریخچه چای سبز | دمنوش نیوشا | لاغری با چای سبزنتایج یک تحقیق دیگر، نشان داده که افرادی که از چای سبز استفاده کرده اند، توانسته اند در حالی که رژیم غذایی اصلی خود را حفظ کرده بودند، در یک دوره ی ۱۲ هفته ای حدود ۱٫۳ کیلوگرم وزن کم کنند.

یک مطالعه ی دیگر نشان داد که این سوخت و ساز کالری می تواند حتی تا ۱۰۰ کالری در روز باشد. با وجود اینکه کم کردن وزن به عوامل مختلفی وابسته است، اما مصرف روزانۀ ۲ و نیم فنجان چای سبز در روز توصیه می شود.

در سال ۲۰۰۸ یک پژوهش نشان داد که مصرف چای سبز، قبل از انجام تمرین ورزشی می تواند سوختن چربی ها را تا ۱۷ درصد افزایش دهد. یک بررسی دیگر، در یک دوره ی ۸ هفته ای انجام شد و نشان داد که چای سبز، سوختن چربی ها را چه در زمان ورزش و چه استراحت افزایش می دهد. تحقیقاتی نیز برای بررسی تاثیر چای سبز بر روی کاهش اشتها انجام شد، که نتیجه منفی بود.

یکی دیگر از نتایج مهم پژوهش ­ها این است که با وجود اثر کم چای سبز برروی چربی ­سوزی، اما درصد قابل توجهی از چربی هایی که چای سبز آن ها را نابود کرده جزو چربی های پایدار و خطرناک بدن بوده اند. بنابراین با سوزاندن این چربی ها، ریسک ابتلا به بیماری های کشنده و خطرناک مرتبط، کاهش می یابد.

بنابراین به طور کلی با وجود تاثیرات مثبت چای سبز بر روی کاهش وزن، این تاثیرات به اندازه ای چشمگیر نیستند که بتواند چای سبز را به عنوان یک فاکتور مستقل در کاهش وزن، در کنار ورزش یا رژیم غذایی سالم و سرشار از سبزیجات قرار دهد. اما یه عنوان فاکتور کمکی و موثر، توجه به آن حائز اهمیت است.

آماده سازی چای سبز بسیار مهم است. چرا که دمای بالای آب، می تواند کاتچین های گرانبها را از بین ببرد. در واقع چای سبز نیازی به دم کشیدن بر روی سماور یا داخل کتری را ندارد. در دستورالعمل های بین المللی تهیه چای سبز، روش های متفاوتی برای چای سبزهای مختلف ارائه می شود که تا حدود زیادی شبیه هم هستند.

تأثیر چای سبز بر روی سلامت دهان و دندان | دمنوش نیوشا | پاک تن طببهترین روش برای آماده سازی چای سبز نیوشا، به طریق زیر است:

بعد از اینکه آب جوش را در لیوان ریختید، اجازه دهید دمای آب کمی متعادل شود (حدود ۸۵ درجه سانتیگراد)، برای اینکار حدود نیم دقیقه صبر کنید. سپس مقدار مناسب چای سبز را بنا به سلیقه خود (۱ قاشق چای خوری برای هر فنجان آب مناسب است) در توری یا قسمت مخصوص لیوان دمنوش خود بریزید و درب آن را بگذارید. اجازه دهید ۷ تا ۱۰ دقیقه چای سبز شما دم بکشد. لطفا زمانی که چای سبزتان آماده شد، برای حفظ اصالت و دلپذیری آن، چای سبز خود را با شکر، شیر یا شکلات میل نکنید.

تاثیر چای سبز در تنظیم کلسترول خون

نتایج یک آنالیز نشان می دهد که چای سبز به شکل قابل قبولی سطح کلسترول بد یا LDL را کاهش می دهد، در حالی که بر روی کلسترول خوب یا HDL اثری ندارد. سطح کل کلسترول خون باید کمتر از ۲۰۰ میلی لیتر بر دسی لیتر و سطح کلسترول بد نیز نباید بیش از ۱۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد.

اولین پژوهش در سال ۲۰۰۳ انجام شد و کاهش ۱۵ درصدی سطح کلسترول خون با مصرف ۱۲ هفته ای چای سبز حاصل شد (با حدود ۳ فنجان در روز). پژوهش های بعدی عمدتا نتایج فوق را دربارۀ تاثیر چای سبز بر روی تنظیم کلسترول به خصوص در افراد سیگاری تائید نمودند.

تاثیر چای سبز بر تنظیم قند خون

زمانی که یک فرد دچار دیابت نوع ۲ می شود، سلول های بدن او نمی توانند قند خون (گلوکز)، یعنی مهم ترین منبع انرژی بدن را، تحت شرایطی که مقاومت به انسولین نامیده می شود، به خوبی جذب کنند. مقاومت به انسولین باعث بالا رفتن سطح گلوکز خون می شود (هایپرگلیسمیا) که خطر ابتلا به عوارض دیابت مانند بیماری های قلبی، مشکلات کبدی و آسیب های عصبی (نوروپاتی) را افزایش می دهد.

یکی از مهم ترین فاکتورهای بروز اپیدمی چاقی و دیابت، قندهای افزودنی است. انواع نوشیدنی ها، آب میوه ها، دسرها و … سرشار از قند هستند. این نقطه، جایی است که چای سبز می تواند برای کنترل قند خون شما مفید باشد. قبلا راجع به تحقیقاتی درباره ی نقش چای سبز در کاهش وزن، صحبت کردیم نتایج تحقیقات نشان می دهد که چای سبز می تواند به بیماران دیابت نوع ۲ کمک کند تا سطح قند خون خود را کنترل کنند. با اینکه انواع چای سبز با هم متفاوت هستند، اما یک فنجان معمولی چای سبز خالی از کالری است. بنابراین به عنوان یک جاگزین سالم برای نوشابه ها و دلسترهای پر از قند محسوب می شود.

تاثیر چای سبز بر تنظیم قند خونزمانی که وزن شما کاهش می یابد، حساسیت به انسولین در بدن افزایش پیدا می کند و در نتیجه سطح قند خون بدن شما نیز کاهش می یابد. تحقیقاتی در این زمینه در سال ۲۰۱۳ بر روی ۶۳ بیمار دیابتی نوع ۲ انجام شد، و نشان داد که نوشیدن ۴ فنجان چای سبز در روز باعث کاهش و وزن و فشار خون کمتر شد.

توبی اسمیتسون، نویسنده ی کتاب برنامه ی غذایی دیابتی ها معتقد است کاتچین موجود در چای سبز می تواند با افزایش هضم و جذب کربوهیدرات ها، به کاهش تاثیرات مقاومت انسولین کمک کند.

نتایج یک تحقیق دیگر که با همکاری پژوهشگران مرکز تحقیقات دیابت یزد و دانشگاه شهید صدوقی یزد، در سال ۲۰۱۴ منتشر شده نیز نشان می دهد که مصرف روزانۀ چای سبز (شرکت کنندگان، به مدت چهار هفته، روزانه سه وعده به میزان ۱۵۰ میلی لیتر چای سبز نوشیده بودند) تاثیرات مثبتی بر روی مقاومت انسولین افراد دیابتی داشته و همچنین سطح کلسترول خوب (HDL) را نیز بالا برده است.

با اینکه مصرف چای غلیظ تر در وعده های کمتر نیز می تواند به اندازۀ مصرف روزانۀ چند فنجان چای سبز مفید باشد، خانم اسمیتسون معتقد است که نوشیدن چای سبز تنها نمی تواند سطح قند خون و کلسترول را کنترل کند؛ و نیاز به یک رژیم غذایی متعادل با مقدار کم شکر افزودنی، کربوهیدرات های ساده و چربی های اشباع، و نیز چک کردن منظم سطح قند و چربی خون است.

در یک تحقیق دیگر در ژاپن، پژوهشگران دریافته اند افرادی که ۶ فنجان یا بیشتر چای سبز در روز مصرف می کنند، ۳۳ درصد کمتر از افرادی که کمتر از ۱ فنجان در هفته چای سبز مصرف می کنند، با پیشرفت دیابت نوع ۲ مواجه هستند.

در هنگام مصرف چای سبز، باید یک نکته را مد نظر داشته باشید. کافئین موجود در چای سبز می تواند بر روی قند خون و  بخصوص فشار خون شما تاثیر بگذارد. البته میزان کافئین موجود در چای سبز بسیار کمتر از قهوه و چای سیاه است. اما بیماران دیابت نوع ۲ باید میزان مصرف چای سبز خود را کنترل کنند. یک راه حل مناسب برای این کار، بررسی سطح قند خون، قبل از نوشیدن چای سبز و نیز یک تا دو ساعت پس از آن است. اگر قبل و بعد از نوشیدن چای، هنوز در محدودۀ مجاز قرار دارید، می توانید میزان مصرف را افزایش دهید. همچنین این کار را برای فشار خون خود نیز انجام دهید.

تاثیر چای سبز بر روی کبد

کاتچین موجود در چای سبز به EGCG معروف است. EGCG یا اپی گالوکاتچین گالات، به جز چای سبز، در بسیاری از میوه ها سبزیجات و آجیل وجود دارد. این آنتی اکسیدان قوی، بیش از نیمی از کاتچین های چای سبز را تشکیل می دهد. EGCG می تواند از رشد سلول­های سرطانی جلوگیری کند و همانطور که قبلا گفتیم تعداد رادیکال های آزاد در بدن را کاهش دهد. نتایج یک پژوهش نیز نشان می دهد که این آنتی اکسیدان با تاثیر بر روی پروتئین های سلولی، از رشد سلول های سرطان سینه جلوگیری می کند. مقدار زیاد این آنتی اکسیدان می تواند به کبد یا کلیه آسیب برساند. لازم نیست نگران باشید. خوشبختانه در فرهنگ ما استفادۀ افراطی از چای سبز تقریبا وجود ندارد. البته چای سیاه نیز حاوی EGCG است اما مقدار آن حدود یک سوم چای سبز است، بنابراین احتمال آسیب به کبد یا کلیه به واسطۀ مصرف زیاد EGCG عملا منتفی است. در اروپا کپسول­هایی حاوی عصارۀ چای سبز رواج دارد که دارای مقدار زیادی EGCG است و استفادۀ زیاد آن مشکل ساز است. از نظر مطالعات پزشکی، حد مجاز استفاده از چای سبز معادل حداکثر ۹٫۹ گرم عصاره ی چای سبز یا تقریبا ۲۴ فنجان چای سبز در روز است. که این میزان استفاده، در مصرف روزانۀ مردم کشورمان وجود ندارد. برای استفادۀ بهینه و مناسب، همانطور که قبلا اشاره کردیم، مصرف ۴ تا ۵ فنجان چای سبز، معادل مصرف ۱٫۶ گرم عصاره ی چای سبز در روز متعادل است.

بد نیست بدانید کبد بزرگترین ارگان بدن است و وظیفۀ آن تبدیل موادی در بدن است که بدن نمی تواند آن­ها را استفاده کند. کبد این مواد (مانند داروها یا مواد زائد یا الکل یا حتی ویتامین ها) را به مواد سودمند و قابل استفاده برای بدن، تبدیل می کند. درواقع خونی که از دستگاه گوارش خارج می شود، وارد کبد می شود و در آنجا تسویه می شود. برونو در یک تحقیق در سال ۲۰۰۹ نشان داد که مصرف روزانۀ کاتچین EGCG می­تواند به عملکرد کبد کمک کند و از آسیب رساندن مواد خطرناک مانند الکل، به کبد جلوگیری کند. در واقع آنتی اکسیدان­های موجود در چای سبز، می توانند مولکول­های الکل را به مواد کم خطر تبدیل کند. به یاد داشته باشید که مصرف نوشیدنی الکلی با چای سبز خطرناک است و می تواند به کلیه­ها آسیب بزند. بهتر است حداقل یک روز بین مصرف این دو با هم فاصله وجود داشته باشد. در پژوهشی که بر روی موش های آزمایشگاهی صورت گرفت، نشان داده شد که EGCG می تواند از کبد در برابر ماده ی سمی کربن تتراکلرید محافظت کند. این ماده باعث از بین رفتن سلول­های کبد می شود. همچنین همانطور که قبلا اشاره کردیم، چای سبز، چربی های اضافی ای که در اطراف ارگان های مهم بدن تشکیل شده­اند را می­سوزاند؛ بنابراین می تواند از طریق شکستن مولکول های چربی اطراف کبد، با کبد چرب غیرالکلی مبارزه کند، در نتیجه عملکرد کبد را بهبود می دهد.

همچنین به تقویت سیستم دفاعی آنتی اکسیدان ها در کبد کمک می کند. در این آزمایش، به مدت ۶ ماه، با دز معادل با ۳ تا ۷ فنجان روزانه برای انسان، تاثیرات چای سبز بر روی موش ها مورد بررسی قرار گرفت. برونو در این پژوهش فهمید، علاوه بر تحقیقات قبلی که تاثیرات مثبت چای سبز در کاهش کلسترول و تری­گلیسیرید، دو فاکتور اصلی خطرناک در ابتلا به بیماری های قلبی و کبد چرب، را نشان می داد؛ چای سبز، می تواند به مبارزۀ کبد با بیماری چرب نیز کمک کند. بیماری کبد چرب غیرالکلی که آقای برونو آن را خاموش اما خطرناک توصیف می کند، در قرن جدید شیوع زیادی پیدا کرده است. حدود دو سوم مردم آمریکا مبتلا به اضافه وزن یا چاقی، و بنابراین مستعد به ابتلای به کبد چرب غیرالکلی هستند. دلیل سادۀ آن نیز این است که با افزایش وزن، مقاومت به انسولین بدن افزایش می یابد، و چربی اضافی بدن در کبد ذخیره می شود. یک کبد چرب ممکن است از نظر اندازه دو تا سه برابر اندازۀ معمولی بشود. در این حالت نمی تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. این مساله تا آنجا ادامه پیدا می کند که کبد کاملا از کار بیافتد یا سرطانی شود. مساله ای که منجر به مرگ شخص بیمار می شود. متاسفانه کبد چرب، درمان دارویی قطعی ندارد. تاثیر چای سبز در کند شدن پیشرفت سرطان کبد نیز از دیگر نتایج تحقیقات مربوط به این حوزه در سال­های اخیر بوده است.

تاثیر چای سبز در کنترل فشار خون

پلی فنول ­های چای سبز مانع جذب لیپیدها توسط روده می شوند و تبدیل کلسترول به اسیدهای صفراوی را تسهیل می کنند. مطالعات اپیدمیولوژی نشان داده که چای سبز دارای اثر حفاظتی بر روی قلب و همچنین با آرام شدن رگ های خونی همراه است. نتایج یک تحقیق که اکتبر ۲۰۱۴ در یک نشریۀ انگلیسی منتشر شد، نیز نشان می­دهد که یک دورۀ مصرف ۱۲ هفته­ای مصرف چای سبز می تواند منجر به کاهش فشار خون سیستولی (فشار خون سرخرگی یا عدد بالا که میزان عادی آن ۱۲۰ میلی متر جیوه است) به میزان ۲٫۶ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولی (فشار خون سیاهرگی یا عدد پایین که میزان عادی آن ۸۰ میلی متر جیوه است) به میزان ۲٫۲ میلی متر جیوه شود. چای سیاه نیز همین تاثیر را به میزان کمتری دارد.

تاثیر چای سبز بر کنترل فشار خونشاید این مقدار تغییر چندان بزرگ به نظر نرسد، اما حتی تغییرات کم نیز در فشار خون می تواند تاثیرات مهمی بر روی سلامتی داشته باشد. این مقدار کاهش فشار، خطر سکتۀ مغزی را به میزان ۸ درصد، مرگ و میر ناشی از بیماری عروق کرونر را ۵ درصد و مرگ و میر براثر عوارض جانبی دیگر را به طور کلی به اندازۀ ۴ درصد کاهش دهد.

دیگر مزایا و معایب چای سبز

از دیگر مزایای چای سبز می توان به اثر آن در کاهش اثرات سرطان های مختلف مانند سرطان سینه، بازیابی سلول های خراب مغز و کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی همچون پارکینسون و آلزایمر شود. این مزیت همچنین در جلوگیری از بیماری های نورولوژی مفید است و می تواند قدرت یادگیری و حافظه را افزایش دهد. تانن موجود در چای سبز می تواند در آرامش روحی افراد نیز موثر باشد. چای سبز به سبب داشتن فلوراید طبیعی و نیز کاتچین و پلی­فنول­ها در مبارزه با برخی ویروس ها و باکتری ها که باعث ابتلا به پوسیدگی دندان، آنفولانزا و عفونت های گلو می شوند نیز می­تواند موثر واقع شود، بنابراین در بهداشت دهان و دندان نیز موثر است. همچنین اثرات چای سبز در مراقبت از سلول های پوست و جلوگیری از پیری زودرس نشان داده شده است. تقویت سیستم ایمنی نیز به واسطۀ داشتن پلی­فنول­ها و فلانوئیدها از دیگر مزایای نوشیدن چای سبز است. یک پژوهش دیگر نیز تاثیر چای سبز را در کاهش روماتیسم مفصلی نشان می­دهد.

چای سبز حاوی کافئین است. بنابراین برای بیماران قلبی با تپش قلب نامنظم، بیماران دچار اختلالات روانی  مانند استرس، افرادی که دچار بی خوابی هستند و زنان باردار، باید مصرف چای سبز با مشورت پزشک و کنترل بیشتر صورت گیرد. البته به یاد داشته باشید که کافئین موجود در چای سبز نسبت به چای سیاه و قهوه کمتر است.

اگر آنمی (کم خونی) دارید، باید مراقب باشید. مصرف چای سبز می تواند شرایط شما را بدتر کند؛ چرا که تانن موجود در چای سبز، جذب آهن و اسید فولیک را در بدن کاهش می دهد. این مساله همچنین برای افراد باردار نیز ممکن است باعث بروز مشکل شود. همچنین در افراد مبتلا به آب سیاه، چای سبز می تواند باعث افزایش فشار داخل چشم و کاهش اثر دید تا ۹۰ دقیقه پس از مصرف شود. یکی دیگر از معایب چای سبز، جلوگیری از جذب کلسیم توسط استخوان­هاست که در طولانی مدت می تواند باعث پوکی استخوان شود.

همچنین همانطور که قبلا اشاره کردیم مصرف زیاد چای سبز می تواند سبب آسیب به کلیه ها و کبد شود. در برخی افراد مصرف چای سبز باعث تهوع، بی خوابی، ادرار مکرر، یبوست یا ناراحتی معده می شود. برای افرادی که مبتلا به زخم معده هستند نیز، چای سبز ممکن است باعث بروز مشکلات جدی شود. مصرف زیاد چای سبز در زنان باردار ممکن است به زایمان زودهنگام، وزن کم هنگام تولد و به ندرت سبب سقط جنین شود. چای سبز همچنین بر روی هورمون­های رشد اختلال ایجاد می کند و بهتر است کودکان آن­را زیاد مصرف نکنند.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*