مخلوط چای های سیاه نیوشا

چای نوعی گیاه است که نوشیدنی حاصل از آن را با همین نام می­ شناسیم. می ­توان گفت چای تاریخچه  جالبی دارد. بوته­ چای حدودا ۵۰۰۰ سال پیش در چین شناخته شد. که به‌ تدریج خواص درمانی آن کشف شد و حتی درمواردی برای رنگ‌آمیزی مورد استفاده قرار گرفت. گیاه چای در کشور چین به صورت طبیعی و خودرو یافت می­ شود. در گذشته این گیاه به عنوان نوشیدنی سالم با خواص درمانی به دربار پادشاهان راه یافت و قرن ­ها چای سبز و سیاه از نوشیدنی­ های گران قیمت بود که تنها افراد ثروتمند از آن استفاده می کردند. اما اواخر قرن گذشته، چای جزو نوشیدنی ­های برتر و پرطرفدار جهان قرار گرفت.
چای در واقع واژه ای چینی است که در کشور­های چین و شمال هندوستان از آن استفاده می­ شود و دقیقاً با همان تلفظ به زبان فارسی وارد شده است.

آیا می دانستید واژه­ ی چای در گویش چین جنوبی و واژه ­ی تِی در گویش چین شمالی به کار می­ رود. البته باید بدانیم هر دو تلفظ از واژه ای منفرد در چین قدیم برگرفته شده است. مردمان اروپای غربی از واژه  تِی و مردمان خاورمیانه و شمال آفریقا از واژه­ ی چای استفاده می­ کنند.

برای تهیه ­ی نوشیدنی چای می ­بایست مقداری از برگ چای، شاخه­ های فرآوری شده بوته ­ی آن و یا جوانه ­های آن را به مدت چند دقیقه در آب جوش دم کشیده شود. طعم چای کمی گس و تلخ است. به این نوشیدنی می­ توان چاشنی­ هایی مانند هل، دارچین، آویشن، محمدی، گلاب و غیره افزود تا از طعم و عطر بهتری بهره مند شد.

افسانه های چای

افسانه های زیادی در رابطه با تاریخچه­ ی کشف چای گفته شده است که در اینجا ما به برخی از آنها اشاره می­ کنیم.

  1. قرن­ ها پیش یکی از امپراتوران چین برای تنبیه یک شخص حکم تبعید صادر کرد. ماموران در پی اجرای این حکم، آن شخص را در کوه­ ها رها کردند. آن شخص در کوه­ ها، جنگل ­ها و بیابان­ ها سرگردان و پریشان بود از این خاطر ضعیف و بیمار شد. پس از مدتی درختی را یافت و به خاطر گرسنگی و تشنگی برگ آن درخت را خورد و پس از چند روز ضعف و ناتوانی اش بهبود یافت. او پس از مشاهده­ ی این تغییر تصمیم گرفت که شرح احوال خود را با یکی از دوستان امپراتور در میان بگذارد، از اینرو مخفیانه به شهر بازگشت و با یکی از دوستان امپراتور ملاقات کرد و احوالات خود را برای او بازگو کرد. این داستان به گوش امپراتور رسید و موجب شد تا امپراتور شخص را احضار کند تا از شنیده­ ی خود مطمئن شود. در نهایت امپراتور جمعی از طبییان را مامور به تحقیق در رابطه با خواص جالب این گیاه کرد.
  2. در افسانه ­ای دیگر آمده است روزی شکارچیان به جنگل رفته بودند و پس از شکار، گوشت شکارهایشان را درون ظرف ریختند و برای پوشاندن آنها از شاخه­ های درخت چای استفاده کردند. آنها برای شکار بیشتر رفتند پس از بازگشتشان به مکان اول دیدند گوشت­ ها به طور عجیبی له شدند. شکارچیان بسیار متعجب شده بودند و سریعاً نتیجه شاهداتشان را با طبیبان در میان گذاشتند. طبیبان پس از تحقیقات دریافتند که چای به هضم غذا و پخت سریع انواع گوشت و حبوبات کمک می­ کند.
  3. در افسانه ای دیگر گفته شده یکی از راهبان برای مراقبه به کوه چای می­رود ولی در حین تمرکز حواس دائماً چشم­ هایش بسته و به خواب می­رفته، او که از این موضوع بسیار ناراحت و خشمگین شده بود پلک­ چشمانش را بریده و به نقطه ای دورتر درون کوهستان می ­اندازد. بوته­ های چای از همان نقطه ای که پلک­ها انداخته شده بود شروع به رویش می­کند. آنها معتقدند این گیاه هدیه ­ای است از طرف خداوند برای افرادی که به تمرکز حواس و مراقبه می­ پردازند.
  4. براساس یک اسطوره ­ی قدیمی حدوداً ۵۰۰۰ سال پیش امپراتور چین درحال سفر بوده است، او بر این باور بوده که بهترین روش برای استفاده از آب جوشاندن آن است. روزی متوجه شد در اثر وزش باد چند برگ از درخت چای درون فنجان افتاده و از آنجا که درون فنجان مقداری آب داغ بوده تصمیم گرفت جرعه ­ای از آن را بنوشد. امپراتور از طعم مطلوب چای استقبال کرد و این اتفاق را به عنوان یک رویداد بزرگ برای طعم ­دار شدن آب اعلام کرد. از آن پس مصرف چای روایج یافت.

فرهنگ استفاده از چای در جهان

ایران: بسیاری از مردم کشور از طریق کشت و فروش گیاه چای مخارج زندگی خود را تامین می کنند. پس می توان گفت چای یک محصول زراعی بسیار مهم در کشور ایران به حساب می آید. علاوه بر این موضوع، چای مانند یک فرهنگ در ایران شکل گرفته است و مردمان ایران در هر مهمانی به عنوان اولین پذیرایی چایی سرو می کنند. این فرهنگ حتی در مراسم خواستگاری نیزاجرا می شود و آوردن چای توسط عروس خانم نشانه ی هنر خانه داری و سلیقه ی اوست. بعد از آب، چای مهمترین و بهترین نوشیدنی مردم به حساب می آید از این رو اکثر افراد برای رفع خستگی و بازیابی انرژی در طول روز از این نوشیدنی استفاده می کنند و حتی در هنگام سفر یا تفریح وسایل مورد نیاز چای را همراه خود می برند. در سال های گذشته چای و انواع دمنوش چای سیاه و سبز برای بهبود برخی از بیماری ها، کاهش یا افزایش وزن مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید در تمام سفره خانه ها، مهمان سراها و کافه ها این نوشیدنی آرامش بخش را انتخاب و از نوشیدن آن لذت ببرید.

مخلوط چای سیاه نیوشا | چای سیاه | دمنوش نیوشاروسیه: چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی های مردم روسیه است و فرهنگ چای در میان مردم روسیه شباهت بسیار زیادی به فرهنگ مردم ایران دارد. در کشور روسیه استکان های مخصوصی وجود دارد که مردمان معمولی جامعه چای را در آن می ریزند و افراد ثروتمند چای را در استکان های تزئین شده از جنس نقره می نوشند.

چین: مردم چین بوته ی چای را کشف کردند از اینرو چای برای چینی ها یک نوشیدنی محبوب و مهم به حساب می آید نوشیدن آن در طول روز امری واجب و ضروری است. چینی ها برای پذیرائی از مهمانان خارجی آنها را به نوشیدن چای دعوت می کنند. در کشور چین چای از تنوع بالایی بر خوردار است می توان گفت بیش از ۱۰۰ نوع چای بی نظیر را می توان در این کشور یافت و از نوشیدن آن لذت برد. در این کشور چایخانه های متعدی وجود دارد و تا دسترسی مردم برای نوشیدنی محبوبشان آسان باشد.

انگلستان: می توان گفت ضرورت چای برای مردمان انگلستان از آنجایی شروع شد که در سال ۱۶۶۲ شاهزاده کاترین پس از ازدواج با شاه چارلز به عنوان جهیزیه چند جعبه چای به دربار آورد از اینرو چای سیاه چینی به افراد حاضر در کاخ بریتانیا معرفی شد، از آن پس چای به عنوان یک نوشیدنی ضروری در خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار گرفت. ملکه بریتانیا هر روز صبح یک فنجان از چای سیاه می نوشید. سال ها بعد شخصی به نام دوشس آنا تلفورد نوشیدن یک فنجان چای در بعدازظهر را پیشنهاد کرد. سال ها بعد قیمت چای ارزان تر شد و نوشیدن یک فنجان چای در صبح و عصر در میان مردم شکل گرفت، سپس با سرعت زیادی در میان تمام مردم جامعه ی بریتانیا نوشیدن دو وعده چای در روز محبوبیت گرفت و چای به عنوان نوشیدنی ملی در این کشور معرفی شد.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*