معرفی بهترین گیاهان دارویی برای رفع بی اشتهایی و کم اشتهایی

2 هفته پیش
درمان گیاهی بی اشتهایی | پاک تن طب

اگر مثل بیشتر مردم هستید، از بین رفتن اشتها فرصت خوبی برای کاهش وزنتان است. اما اگر بی اشتهایی به جای چند روز چند هفته طول بکشد و بطور عادی باعث آب رفتن شما شود، این بی اشتهایی علت خاصی دارد. کم خوراکی یا بی اشتهایی می تواند علل مختلفی داشته باشد که بسیاری از آن ها اهمیت چندانی ندارند.
یکی از شایع ترین علائم اخطاردهنده اولیه سرطان بی اشتهایی است که معمولا با تغییر در حساسیت به مزه ها همراه است. در حالت کلی احساس خستگی، تغییر در حساسیت به مزه، یا درد در هر جای بدن از علائم شایع آن است.

تقریبا تمام عفونت ها می توانند باعث بی اشتهایی شوند مثلا ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا ممکن است عامل آن باشد. یا علل جدی تر مثل سل، کم کاری غده تیروئید، بیماری های قلبی یا ریوی، یا گرفتاری های کبدی داشته باشد.

بی اشتهایی مقاومت بدن در برابر خوردن هر چیزی است که به فرایند بهبود کمک کند. با این همه بیماری تنها عامل کاهش اشتها نیست. گاهی چیزی که به دلیل خاصی خورده اید، مثل یک دارو، می تواند عامل آن باشد. آنتی بیوتیک هایی مثل اریترومایسین، جوانه های چشایی را غیرفعال کرده و باعث کندی حرکت غذا در روده  شده و احساس پری بعد از خوردن غذا را طولانی می کنند. تمام آمفتامین ها که برای کاهش وزن تجویز می شوند، احساس گرسنگی را از بین میبرند.

داروهای مسکن و ضد التهاب مفصل می توانند معده را تحریک کرده و باعث تهوع و برگرداندن غذا شوند. دیژیتالیس (که یک داروی قلبی است) و داروهای مدر (که مانع احتباس آب شده و فشار خون را پایین می آورند) نیز میل به غذا خوردن را کم می کنند.

گاهی چیزی غیرخوراکی مشکل ساز شده است. کمبودهای کلی تغذیه ای می توانند نیروی حیاتی یک اشتهای طبیعی را تضعیف کنند. مخصوصا اشخاص مسن ممکن است گرفتار کمبود روی در رژیم غذایی باشند که می تواند جوانه های چشایی را از بین ببرد.

خود پیری بر روی اشتها تأثیر می گذارد. در اشخاص مسن، سازوکار بدن آهسته می گردد، وزن ماهیچه ها کم می شود و ضعف جسمانی مانع فعالیت است. در رأس آنها، کاهش احساس چشایی و ترشحات معدی قرار دارد که همه باعث بی اشتهایی می شوند. گاهی نیز اتفاقی در زندگی بر اشتها تأثیر می گذارد. اگر اخیرا یک برنامه ورزشی را شروع کرده اید، ممکن است دچار بی اشتهایی شوید تا بدن خود را با نیازهای جدید تطبیق دهد. بطور کلی، سلامت روانی نقش مهمی در اشتهای شما دارد، در هنگام گرفتاری طولانی، تنش روانی می تواند شما را به پرخوری بکشاند. ولی فشارهای کوتاه مدت معموالا اشتها را از بین می برند. افسردگی نیز در برخی افراد باعث بی اشتهایی می شود. بی اشتهایی عصبی اختلالی است که در افراد مبتلا معمولا دختران جوان تقریبا باعث ترک کامل غذاخوردن می شود. بیماری وسوسه غذا خوردن دارند، ولی از ترس چاق شدن چیزی نمی خورند. برای آن ها نخوردن به اندازه خوردن راحتتر است.

گیاهان دارویی مفید در رفع بی اشتهایی

بابونه، نعناع، رازیانه، شوید و دارچین، از انواع گیاهان دارویی هستند که برای رفع بی اشتهایی و یا کم اشتهایی مفید می باشند.

برای رفع بی اشتهایی از کدام داروهای گیاهی استفاده کنیم؟

شربت اشتهاآور (مشهی) اپتایت کیم

شربت اپتایت کیم فرآورده ای اشتها آور و چاق کننده است که موجب تقویت دستگاه گوارش و تقویت معده می شود. در این شربت از افسنتین، آب به و عسل استفاده شده است. استفاده از افسنتین و میوه به همراه با عسل از تجربیات شیخ الرئیس ابو علی سینا است که بسیاری از پزشکان ایرانی و غیر ایرانی نظیر جالینوس در کتب خود از آن یاد کرده اند و اثر آنرا تایید نموده اند.

پودر مسمن (چاق کننده)

پودر چاق کننده مسمن مجموعه مناسبی از ترکیبات کاملا طبیعی و موثر را دارا می باشد که به علت وجود پودر ماءالجبن و مخلوط آن با پودر مغز بادام کوبیده و شکر سرخ و نشاسته می توان به عنوان بهترین ماده مقوی و چاق کننده استفاده نمود. این ترکیب اختصاصی باعث تقویت عمومی و افزایش نیروی بدن می شود بدون آنکه زیان های مصرف مکمل های سنتتیک و شیمیایی را داشته باشد.

قرص گیاهی شیکوریدین

قرص شیکوریدین دینه فرآورده ای گیاهی است که از عصاره ریشه کاسنی، دانه شنبلیله و اسانس رازیانه تهیه شده است. و بعنوان یک مکمل گیاهی اشتها آور مورد استفاده قرار می گیرد. شیکوریدین در رفع بی اشتهایی و احساس ضعف عمومی، تامین ویتامین های مورد نیاز بدن در دوران نقاهت بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مجتبی زمانی
با تمام وجود در حال تلاش برای اعتلای تیم خوب پاک تن طب هستم. ما در پاک تن طب، خالصانه مشاوره می دهیم، دلسوزانه پیگیری می کنیم و گام به گام در مسیر سلامتی همراه شما هستیم.

بدون دیدگاه

تا ۱۵ کیلو کاهش وزن را با پک لاغری ۳ ماهه تجربه کنید.    خرید پک لاغری یک ماهه