با گیاه دارویی زوفا و خواص آن آشنا شوید

5 ماه پیش
دمنوش زوفا | دمنوش نیوشا | پاک تن طب

گیاهان دارویی که در طب سنتی از آنها استفاده می شود بسیار مفید هستند و معمولا سرشار از خواص دارویی اند که توانایی درمان بیماری ها را دارند. زوفا نیز یکی از این گیاهان دارویی است. زوفا گیاهی وحشی و چند ساله است که در قاره آسیا، اروپای مرکز و جنوبی، روسیه، مجارستان، بلغارستان، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و هند و نواحی مدیترانه کشت می شود. زوفا دارای مقامی بالا در گیاهان دارویی و طب سنتی است.

این گیاه پایا که از تیره نعناعیان است به حالت خودرو می روید. ریشه اش ضخیم و منشعب و ساقه های نسبتاً چوبی دارای  برگ های کوچک، متقابل، نوک تیز و بسیار معطر می باشد. زوفا گل های زیبا و معطری دارد و  با اسانسی شبیه به نعنا رایحه ای خوش از خود به ارمغان می آورد.

زوفا یکی از مهمترین گیاهان دارویی و ادویه ای در جهان بشمار می رود. از دمنوش این گیاه برای درمان بیماری های مربوط به دستگاه تنفس مانند سرفه، سیاه سرفه، برونشیت و آسم استفاده می شود. مواد موثره این گیاه سبب افزایش فشارخون، هضم غذا و همچینین کاهش تورم می شود. زوفا اگر چه تلخ مزه است ولی به عنوان طعم دهنده مواد غذایی و همچنین در تهیه سس مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص داروئی زوفا:

زوفا از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است

 1. بر طرف کننده سرفه و ناراحتی های ریوی
 2. نرم کننده سینه
 3. خلط آور
 4. تقویت کننده بسیار قوی معده
 5. بر طرف کننده نفخ شکم
 6. ادرار آور است
 7. داروی بسیار مفید و درمان کننده آسم
 8. اشتها آور
 9. بسیار مفید برای رفع کم خونی
 10. بر طرف کننده افسردگی
 11. درمان کننده صرع
 12. برای التیام زخم، له کرده برگ های زوفا بسیار مداوا بخش است
 13. برای درمان کننده تب خال ،کسانیکه تب خال می زنند باید از دم نوش زوفا نیوشا استفاده کنند .
 14. برای کاهش درد شکستگی، کمپرس برگ زوفا بسیار موثر است

نوشیدن دمنوش زوفا نیوشا با عسل موجب:

 1. تسکین سرفه های شدید
 2. بهبود تنگی نفس
 3. کمک کننده افراد مبتلا به رماتیسم وکسانی که نفسشان با خس خس همراه است
 4. کشنده ی کرم های داخل شکم
 5. تسکین خشکی مزاج

این گیاه دارویی عالی برای ورم یا آماس لوزه در گلو است و این تحت شرایطی است که به عنوان غرغره ازآن استقاده شود مالیدن پماد آن به سر شپش را از بین می برد این گیاه برای کاهش بیماری خلط بسیار مناسب است و در تمام مشکلات ناشی از سرما یا بیماری های قفسه سینه و یا ریه مناسب است .

از مضرات زوفا می توان به این مورد اشاره کرد که در صورت مصرف بیش از اندازه و خارج از برنامه این گیاه کبد را دچار مشکل می شود و همچنین زنان حامله به هیچ وجه نباید زوفا مصرف کنند .

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مجتبی زمانی
با تمام وجود در حال تلاش برای اعتلای تیم خوب پاک تن طب هستم. ما در پاک تن طب، خالصانه مشاوره می دهیم، دلسوزانه پیگیری می کنیم و گام به گام در مسیر سلامتی همراه شما هستیم.

بدون دیدگاه

تا ۵ کیلو کاهش وزن را با پک لاغری ۱ ماهه تجربه کنید.    خرید پک لاغری یک ماهه