خواص شگفت انگیز گیاه شاتره

2 ماه پیش
خواص درمانی گیاه شاتره | دمنوش نیوشا | پاک تن طب

گیاه شاتره یکی از گیاهان دارویی است که دارای خواص درمانی فراوانی است. گیاه شاتره سرشار از آنتی اکسیدان است و قابلیت کاهش کلسترول و فشار خون، محافظت از کبد، تقویت معده و روده، درمان مشکلات و ناراحتی های صفرا و درمان اگزما را دارا می باشد.

گیاه شاتره  

از این گیاه با نام های شاه ترنج، بقله الملک و پیت پاپارا در کتاب های سنتی نام برده شده است. گیاه شاتره با ارتفاع حداکثر ۸۰ سانتی متر و از تیره شاه ترگان است. تا کنون ۵۶ گونه از این گیاه در دنیا معرفی شده که ۷ گونه آن در کشور ایران می روید. در طب سنتی از آن در درمان بیماری های مربوط به کبد مورد استفاده قرار می گرفته است.

خواص گیاه شاتره

  1. از مهم ترین خواص این گیاه می توان به دفع سموم کبد و محافظت از آن اشاره کرد. این گیاه تقویت کننده کبد و طحال است و موجب باز شدن گرفتگی های این دو عضو از بدن می شود.
  2. تلخی صفرا و سودای سوخته را از بدن خارج می کند.
  3. این گیاه موجب بهبود بیماری های پوستی، تومورهای سرطانی و جزام می شود.
  4. این گیاه موجب تعرق بدن می شود و از این رو تب بر است.
  5. در برطرف کردن خارش بدن موثر است.
  6. تصویه کننده خون، سم زدا و ادرارآور است.
  7. برای زخم های لثه بسیار مفید است.
  8. با توجه به آن که امروزه میران شپش در مدارس زیاد شده است برای درمان و دفع شپش ها باید خیسانده گیاه شاتره را بر روی سر و موها ریخته شود.
  9. با غرغره کردن جوشانده گیاه شاتره می توان آفت،التهاب زبان و زخم های دهان را بهبود بخشید.
  10. از دیگر خواص شاتره می توان به درمان گزیدگی ناشی از نیش زنبور اشاره کرد.

عرق شاتره یا دم کرده شاتره

عرق شاتره نیز دارای خواص بسیاری است اما در مقایسه با دم کرده گیاه خواص درمانی آن بسیار کمتر است. عرق شاتره به ترشح آنزیم های گوارشی کمک زیادی می کند که موجب هضم راحت و اشتهاآوری است. استفاده از عرق شاتره در استفراغ را متوقف می کند. عرق شاتره دارای خواص آنتی هیستامین، ضد اسپاسم، ضد عفونی کننده، معرق، مسهل، کاهنده تپش قلب و آرام بخش است.

آشنایی با طبع شاتره

در طب سنتی این گیاه دارای طبع حرارت معتدل و خیلی خشک است. البته برخی از حکمای طب سنتی آن را گرم و خشک معرفی کرده اند. اما حکیم ابوعلی سینا طبع این گیاه را کمی سرد دانسته است.

گیاه شاتره در بارداری

گیاه شاتره بهتر است در دوران بارداری و شیردهی مصرف نشود چرا که اطلاعات متناقضی برای مصرف این گیاه در این دوران وجود دارد. در صورت لزوم استفاده آن حتما می بایست با پزشک مشورت شود.

استفاده از دمنوش شاتره

همان طور که گفته شده استفاده از دمنوش شاتره بسیار مفیدتر و دارای خاصیت بیشتری است. برای پیشگیری و بهبود بیماری های کبد، پاکسازی کبد، درمان مشکلات پوستی و … بهترین  و بی دردسرترین را استفاده از دمنوش های گیاهی است. با استفاده از دمنوش خارمریم و شاتره و کاسنی نیوشا از ویژگی ها و خواص این گیاهان دارویی بهره مند می شوید و به بهبود بیماری های موجود در بدنتان کمک می کنید. علاوه بر آن دمنوش خارمریم و شاتره و کاسنی آرامش بخش است و به درمان استرس و اضطراب کمک می کند.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مجتبی زمانی
با تمام وجود در حال تلاش برای اعتلای تیم خوب پاک تن طب هستم. ما در پاک تن طب، خالصانه مشاوره می دهیم، دلسوزانه پیگیری می کنیم و گام به گام در مسیر سلامتی همراه شما هستیم.

بدون دیدگاه

اوپن

هر چیزی برای لاغر شدن نیاز داری توی این پک پیدا می کنی!                برای لاغر شدن چی نیازه؟