کاسنی، گیاهی زیبا با خواص شگفت انگیز

5 ماه پیش
دمنوش کاسنی نیوشا | پاک تن طب

کاسنی با نام علمی cichorium intybus یکی از انواع گیاهان دارویی است که گل های آبی روشن دارد. ساقۀ آن معمولا چوبی و صاف است. سوای از زیبایی قابل توجه گیاه کاسنی، خواص دارویی این ملوانان آبی، شگفت انگیزتر و جذابتر است.

کاسنی بومی اروپا، استرالیا، نیوزلند، شما و جنوب آفریقا و آمریکا است اما انواع مختلف آن، امروزه در سراسر جهان کشت می شود.

ریشۀ کاسنی به عنوان یک افزودنی یا جایگزین قهوه بسیار مورد توجه است. بعلاوه برگ های کاسنی را می توان در سالاد یا طبخ غذا مورد استفاده قرار داد. اما مهم تر از همۀ اینها استفاده از کاسنی به عنوان یک گیاه دارویی مهم، از دیرباز مورد توجه بوده است.

خواص دارویی کاسنی:

کاسنی از دوران باستان شناخته شده بوده و در طب سنتی ایرانی نیز جایگاه ویژه ای داشته است. طبع کاسنی سرد و تر است و رایج ترین کاربردی که از آن در خاطر همۀ ما مانده است، استفاده از شربت و عرق و دمنوش کاسنی در تابستان برای رفع عطش است.

  1. این گیاه برای مبارزه با مشکلات مهمی از جمله رماتیسم، سنگ صفرا، کاهش اشتها، نقرس، زردی و مشکلات مربوط به طحال، توصیه شده است. البته چون کاسنی ترشح صفرا را افزایش می دهد، افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا باید با مشورت پزشک کاسنی را مصرف کنند.
  2. برگ های له شده ی کاسنی، برای تورم و تحریکات پوستی و نیز اگزما بسیار مفید است. ممکن است برخی افراد به گیاه کاسنی حساسیت داشته باشند. در این صورت از مصرف خوراکی و تماس با گیاه باید خودداری شود. همچنین در برخی افراد، کاسنی می تواند باعث تشدید علائم آسم شود.
  3. مصرف منظم ریشه این گیاه، باعث حفظ تعادل هورمون های زنانه شده و نتایج چشمگیری در کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی یا PMS دارد.
  4. مصرف کاسنی به دلیل ترکیبات شیمیایی مخصوصی که دارد باعث افزایش توانایی بدن انسان به جذب بیشتر مواد مغذی حیاتی مانند کلسیم می شود.
  5. کاسنی یک روان کنندۀ عالی برای تحریک روده به منظور تخلیه کامل مدفوع، به خصوص در کودکان است. همچنین این گیاه می تواند انگل های روده را از بین برده و از رشد آنها نیز جلوگیری کند.
  6. برگ های کاسنی در سالاد، ممکن است کمی مزه تلخ داشته باشند، اما برای کبد شما معجزه می کند.
  7. کاسنی در صورت مصرف منظم می تواند به عنوان یک تصفیه کنندۀ عالی برای خون عمل کند.
  8. دمنوش کاسنی که از برگ ها و ریشه های گیاه تهیه شده باشد، درمان مناسبی برای کاهش اشتها می باشد. به جز طعم و عطر دوست داشتنی آن، این دمنوش برای معده نیز بسیار مفید است.
  9. عصاره ی کاسنی می تواند سطح قند خون را کاهش دهد. افراد دیابتی باید به این مساله توجه کنند چون مصرف زیاد کاسنی می تواند قند خون را بیش از حد کاهش داده و علائم هیپوکلایسمی پدیدار شوند.

کاسنی و دوران بارداری و شیردهی: در زمان بارداری، استفادۀ زیاد از کاسنی ممنوع است؛ چرا که می تواند باعث به هم خوردن تنظیم هورمون ها، شروع قاعدگی و سقط جنین شود. در زمان شیردهی، نتایج کامل و قابل اتکایی در دسترس نیست، اما بهتر است برای ایمنی بیشتر، از مصرف کاسنی در دوران شیردهی پرهیز شود.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب علیرضا عباسی
چند سالیه که در مقطع راهنمایی، دبیرستان، کنکور، مشاوره ی تحصیلی، برنامه ریزی، مشاوره ی تدوین پایان نامه، پروژه های علمی و خلاصه هرچیزی که به حوزه ی آموزش مربوط میشه فعالیت می کنم و عاشق کار کردن تو حوزه ی تدریس با بچه ها هستم. چرا پاک تن طب؟ بخش دیگر فعالیت من در زمینه ی طب سنتیه. به دلیل علاقه ام به زیست شناسی و همچنین گیاهان دارویی، حدود 1 ساله که در زمینه ی طب سنتی در حال تحقیق و فعالیت هستم. در مدت این یک سال که با شرکت نیوشا همکاری می کنم، در کنار یه تیم کاری پرانرژی و مهربون، در زمینه ی کارآفرینی، طب سنتی و هربال تی مشغول هستیم. هدف تیم مون، گسترش سلامتی روحی، روانی و جسمی جامعه ی اطراف مون هست. از خودمون شروع کردیم. عالی شدیم. و می خوایم این انرژی مثبت رو به تمام اطرافمون منتقل کنیم. و باور دارم با مراجعه به منابع غنی طب سنتی ایرانی، با کمک آنچه خداوند مهربان در دل طبیعت قرار داده، می تونیم تمام مشکلات روحی و جسمی مون رو بهبود بدیم. به ما اضافه شوید تا، از دردها و ناراحتی ها کم کنیم. انرژی مان را در هم ضرب و شادی هایمان را با هم تقسیم کنیم.

بدون دیدگاه

تا ۵ کیلو کاهش وزن را با پک لاغری ۱ ماهه تجربه کنید.    خرید پک لاغری یک ماهه